A Szentesi Ifjúsági és Diák Önkormányzat 2002 május. 22-án tartotta a múlt tanévvégi záró közgyűlését a Polgármesteri Hivatal dísztermében.
Az elmúlt tanévben a diák polgármesteri feladatokat Forgó Mária, míg az alpolgármesteri teendőket Csatordai Andor látta el. Az egy évre szóló megbízatás lejártával új tisztségviselők foglalták el a két megtisztelő posztot, mert az alpolgármester nem indult az újraválasztáson, a polgármester pedig a Szervezeti és Működési Szabályzat szerint nem láthatta el tovább feladatait, mert utolsó éves középiskolai tanuló lett.
A választások eredményeként Bányai Norbert, a Pollák Antal Műszaki Szakközépiskola tanulója vette át Forgó Mária szerepkörét, míg Csatordai Andor utóda a Koszta József Általános Iskola diákja, Szeri Krisztina lett. A két új tisztségviselő mellett a SZIDÖK képviselők köre is alaposan átalakult. A diákpolgármestert az eddig megvalósult programokról és a 2003. évi tervekről kérdeztük.

Beszélgetőpartnerem Bányai Norbert diákpolgármester, akit most szilveszter táján az eddig megvalósult programokról és a 2003. évi tervekről kérdezem.
A május 22-ei közgyűlést követően - meséli Norbert - a nyár alkalmat adott arra, hogy egy felkészítő tábort szervezzünk azoknak, akik "újként" kerültek be a SZIDÖK csapatába. A főként általános iskolásoknak szervezett tréning jó lehetőség volt arra, hogy egy olyan közösséget építsük ki, amely a tanév folyamán is együtt munkálkodik a diákközéletben.
Hogyan érzed, sikeres volt a nyári felkészítő tábor?
Igen, hiszen szeptember 20-án, a tanév első küldöttgyűlésén a SZIDÖK "történelmi" pillanatokat élt át. Soha nem volt még példa arra, hogy egy közgyűlésen négy határozatot hozzanak meg a Küldöttek.
Döntöttek a SZIDÖK igazolványok kiadásáról, az egész tanévi programról, a Képviselő-testületi munka részleteiről illetve arról, hogy értékelni fogják az egyes intézményekben folyó városi vonatkozású közéleti tevékenységet.
Úgy hallottam, a SZIDÖK ezentúl már az Interneten is megtalálható. Milyen információkat tudhatunk meg itt a diákéletről?
A www.szentesinfo.hu/torodes címen található lap októberben készült el. Hosszú idő óta terveztük már, hogy létrehozunk egy olyan Internetes portált, ahol sok lényeges információ megtalálható a SZIDÖK-ről.
Az utóbbi időben milyen a SZIDÖK kapcsolata más, hasonló szervezetekkel? Hogyan tartjátok a kapcsolatot?
Az október 11-i küldöttgyűlést követően 12-én egy olyan egész napos találkozót szerveztünk a Diák Pincében, ahol a SZIDÖK, a VE-GA Gyermek és Ifjúsági Szövetség, valamint a Gyermek-és Ifjúsági Önkormányzati Társaság képviselői egyeztető megbeszélést tartottak a jövő évi programokat illetően. Természetesen egy ilyen találkozó mindig lehetőséget nyújt arra, hogy a munka mellett jó hangulatban teljen a nap. Visszatérve a második kérdésre: rengeteg meghívást kapunk a régió társszervezeteitől különböző képzésekre, 1-3 napos találkozókra. Néha már lehetetlen minden felkérésnek eleget tenni, de megpróbáljuk mindenütt képviselni a várost.
Már említetted, hogy a szeptemberi tanácskozáson határozat született a tisztségviselők igazolványával kapcsolatban. Mikor került sor az okmányok átadására? Mikor adtátok át az igazolványokat?
Az igazolványokat Szirbik Imre polgármester úr adta át személyesen a küldötteknek a november 15-ei önkormányzati ülésen. A város első embere az összegyűlt diákoknak beszélt arról, milyen fontos az ő szerepük a mai diák közélet kialakításában, formálásában és nem mellékesen az Európai Unióhoz való csatlakozásban.
Igaz-e az, hogy egy erdélyi túrára is készül a SZIDÖK?
Az évek óta folyamatban lévő erdélyi csereprojekt 2003-ban végre teljesen megvalósulhat. Eddig már több alkalommal jártak Magyartésen erdélyi diákok. Most a beadott pályázatokon nyert pénznek, illetve a lelkes támogatóknak köszönhetően a szentesiek látogathatnak el Erdélybe március 20 és 24-e között. A március 20 és 24-e között tervezett projekt résztvevői nagy feladatot vállalnak magukra: egy napra "átveszik a hatalmat" a körtvélyfájai általános iskolában, hogy egy diáknap keretében bemutassák nekik a szentesi Diák Pince péntek délutánjainak, estéinek világát.
Mi várható még a tavasszal?
Lesz egy diák drogkutatás, egy graffiti-terv pályázat. Hagyományos programjaink közül lesz LEG-DIÁK választás illetve javaslatot teszünk a felnőtt önkormányzatnak a Szentesi Ifjúsági Közéleti Díj felnőtt és tizenéves kitüntetettjére.
Elkészítünk egy városi tizenéves (közéleti) igény, siker és problématérképet is, amivel a nyár folyamán az újonnan megválasztandó testület majd tovább dolgozik.
Az elmúlt hónapban a Pince otthont adott a SZIDÖK által kiírt képzőművészeti pályázatra beérkezett alkotásoknak is.
Igen, ez a kiállítás most is megtekinthető a Diák Pincében. Október végén "Mai mese, mai hangulat" címmel az általános iskolásoknak rajz-, míg a középiskolásoknak "Mai mese, érdekes hangulat" címmel irodalmi pályázatot írtunk ki. Az elmúlt évekhez hasonlóan most is sok pályamű érkezett, és természetesen a jutalmazás sem maradt el. December 13-án az eredményhirdetésen a díjazottak magától a Mikulástól vehették át az ajándékokat.
Amikor elindult a Játszóházi program a múlt tanévben, többet lehetett róla hallani. Mi a helyzet mostanában?
A program és a szervezőcsapat megújult, több az általános iskolás. Aki egy-egy péntek délutánt a Pincében tölt, az tudhatja, hogy a "lenti társaság" milyen jó programokat szervez, sportol és mindig jól érzi magát. Természetesen az ajtó mindenki előtt nyitva áll péntekenként 15 órától a Diák Pincében.
Annyi mindenről beszéltél már, de a személyes élményeidről semmit sem tudok. Milyen érzés a "város első tizenévesének, diákjá"-nak lenni?
Nagyon jó. Bár be kell vallanom, először nem igazán tudtam, milyen feladatot vállaltam magamra. De nem bántam meg. Sőt, örülök, hogy sok embert megismerhetek, és jól érzem magam közöttük.
A SZIDÖK SZMSZ-e szerint te a következő tanévben is elláthatod a diákpolgármesteri teendőket, hiszen még két éved van az érettségiig. Szeretnéd, hogy 2003. májusban újraválasszanak?
Ez egy nehéz kérdés. Sok időmet elveszi a vízilabda és a tanulás is természetesen. Májusig még sok idő van, és nemcsak tőlem függ, hogy folytatom-e a munkámat, hanem a küldöttektől is, akik megválasztottak.
Egy év azért kellő lehetőséget ad neked arra, hogy közelebb kerülj a közélethez, a szerepléshez. Mennyiben befolyásolja ez a későbbi tanulmányaidat?
Kezdettől fogva a műszaki dolgok és az informatika érdekel. Nem hiszem, hogy ez meg fog változni, vagyis politikus nem lesz belőlem. Megváltozott azonban a viszonyom a minden tizenévest érintő ügyekhez és a városi ügyekhez. Őszintén szólva, nem hittem volna, hogy ilyen sok munkát jelentenek ezek.
Köszönöm a beszélgetést, kívánok további jó munkát!
Forgó Mária


