Franciaországi tanulmányút ifjúságsegítő munkások számára

Kategória: Hírek Megjelent: 2004. december 16. csütörtök
Franciaország - Montpellier 2004. november 24-28.
A november 24 - 28 között lezajlódó Montpellier-i találkozó konkrét célja az volt, hogy gyermek és ifjúsági téren tevékenykedő magyar szervezetek talál- kozzanak és megismerkedjenek a FRANCAS francia szervezet képviselőivel. Általánosabb célként azt tűzte ki a FRANCAS, hogy érdeklodésünknek megfelelően megismerhessünk a gyermek és ifjúsági téren megjelenő állami és civil szereplőket. Magyar részről hárman érkeztünk: Karcagi Péter, a Csalán Környezet- és Természetvédő Egyesület képviseletében Veszprémből, Csépány Zsanett, a szombathelyi Pálos Károly Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgá- lattól és én, Korom Annamária a VE-GA Gyermek és Ifjúsági Szövetség képviseletében. Mi hárman és a helyi vendéglátónk, a Francas Hérault megyei képviselője, Josiane Ricard voltunk a program állandó résztvevői. Az első két napot még velünk töltötte a Francas országos szintjén a nemzetközi kapcsola- tokkal foglalkozó bizottságának két tagja is, Sonia Jouffre és Jean-Yves Crenn is.
b_250_250_16777215_0_0_images_hirek_2004_montpellier_n.jpgErasmus ösztöndíjasként Párizsba tanulhattam egy évet (2003/2004) és ekkor találkoztam az előbb említett két emberrel is. Így már voltak benyomásaim a FRANCAS-ról, de ez az alkalom egy új lehetőségnek tűnt arra, hogy jobban megismerjem a Francas felépítését, vállalt szerepeit, illetve hogy egy jövőbeni együttműködésről beszélgessünk. 
Érdekelt még, hogy a Francas együttműködik-e és hogyan más civil szerveze- tekkel és az iskolákkal, illetve az állam hogyan vállal szerepet gyermek és ifjúsági téren. 
A program 5 napja nagyon jó hangulatban telt, ahol mi magyarok egységesen tudtuk képviselni magunkat, a tapasztalatainkat, a véleményeinket és kérdése- inket és Josiane Ricard igyekezett az időhöz és a lehetőségekhez mérten a lehető legbővebb felvilágosítást nyújtani a francia gyermek és ifjúsági intézményrendszerről.
Mivel szűk körben voltunk, elég hamar kialakult egyfajta családias légkör, ez illetve a program célkitűzései sem igényeltek különösebb pedagógiai és módszertani felépítettséget. A programsor úgy lett megtervezve, hogy az első nap a FRANCAS-sal ismerkedtünk meg, a második nap a helyi (Montpellier-i, ami egyben megye központ is, tehát itt több a lehetőség) szintű szereplőkkel találkoztunk. A harmadik napon a regionális szintű szereplőkkel ismerkedtünk meg, valamint az állam szerepvállalásaival. A negyedik napon elmentünk egy kisvárosi szabadidőközpontba, ahol megismertük az ott zajló tevékenységeket, és hogy milyen kapcsolatban áll a szülőkkel, a helyi iskolákkal és különböző civil kezdeményezésekkel. Az utolsó nap, Josiane kérésére, összefoglaltuk a tapasztalatainkat és rövid értékelést írtunk. 
A kialakult családias légkör, jó hangulat, egymás iránti figyelem (ezt most együttesen értem a magyar és a francia résztvevőkre), segítette a kommuni- kációt és az együttműködést, és ez nagyban hozzájárult a program gördülékeny- ségéhez, sikeréhez. Sokat segített mindkét félnek, hogy vállaltam a tolmács szerepét. Szerencsére voltak olyan alkalmak is, amikor angolul folyt a szó, illetve Péter, ha nem is beszélt, de sokat értett franciául.
A kitűzött célok teljesültek. A francia civilitás és intézményrendszer 60 évnyi előnnyel bír, ezt tükrözi mind a tapasztalatok, mind a gyermek és ifjúsági téren jelenlévők közötti kapcsolatok komplexitása, valamint az állami szerepvállalás is. Így csak beleláthattunk, de nem láthattuk át ezt a komplex rendszert. Az alapvető cél úgy is a találkozás és ismerkedés volt, valamint a közös téma kere- sés az esetleges együttműködésre. 
Ezekből is következik, hogy az itt szerzett tapasztalatok nem sokban járultak hozzá a szakmai fejlődésünkhöz, bár nem is ez volt a cél, viszont értékes benyomásokat kaptunk, megismerhettük egy fejlettebb demokrácia gyermekek- hez és fiatalokhoz kapcsolódó törekvéseit. Persze a 60 éves francia tapaszta- latok magyarországi hasznosítása végett jó volna, ha ilyen találkozókon nem csak civil képviselők vennének részt, de állami, minisztériumi képviselők is.
Josiane Ricard kiváló szervezői munkát végzett. A szállásunk és az ellátásunk is kitünő volt, és mindenhová autón vitt minket. A program is, mint már említettem, igyekezett a lehető legnagyobb rálátást biztosítani a gyermek és ifjúsági ügyek résztvevőire. Így előfordult, hogy 3-4 óráig tartott egy-egy talál- kozó, ami elég fárasztó volt, főleg "tolmácsként". Mivel a program a külső résztvevőktől is függött (vagyis attól, hogy ki mikor tudott fogadni minket), így igazából nem is alakulhatott másként a program - elég feszített volt. 
A megérkezésünk napját egy kicsit lazábbra vettem volna, mivel elég fáradtak voltunk és sokat ültünk a repülőn. Jó lett volna egy városnéző túra, és utána egy lazább ismerkedési kör és a program megbeszélése. Az "agyalósabb" részt más- nap kezdtem volna, így mi magyarok is jobban feltudtunk volna rá készülni.
A VE-GA Szövetség szeretne egy komolyabb együttműködést kialakítani a FRANCAS-sal, és ennek érdekében már megkezdtük egy olyan felnőtt és gyerekkör megszervezését, akik képesek erre a kihívásra válaszolni (pl.:nyelvi felkészültségben is). Szeretnénk a FRANCAS képviselőit jövőre meghívni Magyarországra és bemutatni nekik a magyarországi helyzetet és civil részt- vevőket, és megosztani velük a saját tapasztalatainkat. Az alapvető célunk ezzel a meghívással az, hogy találkozzunk, ismerkedjünk és közös jövőbeni terveket alkossunk. 
Korom Annamária