A világtengerek áramlatainak rendszere

Kategória: Levelek XVII Megjelent: 2021. október 15. péntek

A BROECKER - LIFT

Mi a magyarázata annak, hogy a Föld éghajlata – szemben a megelőző legalább 100.000 évvel szemben – az utóbbi 10.000 évben nem csak enyhe, de stabil és változatlan? Ez alapvető kérdés, hiszen ez tette lehetővé a földművelés kialakulását, gyors fejlődését vagyis az emberi civilizáció kialakulását.
Ebből adódik az, hogy ha visszatérne az éghajlat hektikus változása, a légkör lehűlése, akkor egy új veszély jelenne meg a lassú felmelegedés és hatásrendszere mellett.
A kutatások eredményeként a következő derült ki:

Az éghajlat régi változékonyságát az óceánok vízkörzési folyamat-rendszerének átbillenései okozták.
Ezek az átbillenések szűntek meg – alapvetően a bioszféra szabályzó hatásának eredményeként– mintegy tízezer évvel ezelőtt, mert kialakult az óceáni áramlási rendszereknek egy stabil állapota, amit Broecker – liftnek neveztek el.
Ennek lényege a következő:
A felszíni Golf áramlat Izland közelében még 12-13 fokos. Azonban az Atlanti-óceán északi medencéjében a kanadai és grönlandi hideg hatására 2-3 fokra hűl.
A lehűlés és a párolgás megnöveli a sós víz sűrűségét, ami így nehezebb lesz, mint az ottani mélyvíz. Ezért ez a víztömeg lesüllyed és elkezd dél felé visszaáramlani (megkerüli Afrikát és megfordul az Indiai óceán illetve a Csendes óceán medencéjében).
A legkoncentráltabb és a legintenzívebb az áramlás azonban Izland nagytérségében van, vagyis ez a globális óceáni vízkörzés motorja – az áramlási rendszer kritikus része. Alapvetően ennek leállása és újra indulása okozta a földi klíma drasztikus ingadozását 10.000 évvel ezelőttig.
Alapvető kérdés az, hogy a kritikus szakaszon milyen hőfokú és mennyi édesvíz adódik a Golf áramlathoz. Ha túl meleg és túl sok, akkor a párolgás és a lehűlés nem növeli meg eléggé a sós víz felszíni sűrűségét, a víztömeg nem süllyed le és lefékeződik az egész globális áramlási rendszer.
Bekövetkezhet tehát ismét az óceáni áramlatkör átbillenése.
(Ennek egy szcenáriójáról szól a „Holnapután” című amerikai film).